Technologia produkcji półprzewodników – czy Azji udało się uzyskać znaczącą przewagę w sektorze?

dn. 27.10.2021 * Czas czytania: 10min.

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS] 

Print Friendly, PDF & Email
 

Technologia produkcji półprzewodników – czy Azji udało się uzyskać znaczącą przewagę w sektorze?

 

Siedemdziesiąt pięć procent półprzewodników lub mikroukładów jest produkowanych w Azji.

Intel Corporation, który w ciągu ostatnich trzech lat wypracował 63 miliardy dolarów zysku netto, wzywa rząd USA do pomocy w reanimacji produkcji chipów w kraju – poprzez zachęty, dotacje i/lub ulgi podatkowe, podobnie jak zrobiły to Tajwan, Singapur i Izrael.

Skuteczność lobbingu Intela była widoczna pod koniec marca, kiedy Biały Dom ogłosił 50 miliardów dolarów programu pomocowego dla amerykańskich firm produkujących półprzewodniki w ramach swojego planu infrastrukturalnego o wartości 2 bilionów dolarów, który ma zaradzić niedoborom i podatności USA na zagranicznych producentów chipów. Według Białego Domu dotacje dla przemysłu półprzewodników cieszą się poparciem obu partii w Kongresie. Po wydaniu 84 miliardów dolarów na skup akcji od 2011 roku, Intel wystąpił o 50 miliardów dolarów dotacji dla amerykańskiego przemysłu półprzewodnikowego.

25 lat temu Stany Zjednoczone wyprodukowały 37% światowej produkcji półprzewodników w USA. Produkcja półprzewodników w Stanach Zjednoczonych spadła do tego stopnia, że ​​obecnie stanowi zaledwie 12% światowej produkcji.

„…to problem, ponieważ poleganie na jednym regionie, zwłaszcza tak nieprzewidywalnym jak Azja, jest bardzo ryzykowne”.

„W przypadku chipów z najmniejszymi tranzystorami – nie ma opcji ‘made in the US’. Intel obecnie nie ma know-how, aby produkować najbardziej zaawansowane chipy, których potrzebują Apple i inni.”

„My (Intel Corporation) mieliśmy pewne potknięcia produktowe, pewne potknięcia produkcyjne i procesowe. Być może największe potknięcie miało miejsce na początku 2000 roku, kiedy firma Apple prowadzona przez Steve Jobsa potrzebowała chipów do nowego pomysłu: iPhone. Intel nie był zainteresowany. Apple udał się do Azji, w końcu znajdując TSMC: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company – dziś najbardziej zaawansowany producent chipów na świecie, produkujący chipy, które są o 30% szybsze i wydajniejsze niż układy Intela”.

– Pat Gelsinger, wywiad CBS 60 minut, 02/05/2021

Czy możemy otwarcie powiedzieć, że technologiczna oś świata znajduje się obecnie w Azji?

W lipcu 2021 r. Pat Gelsinger przedstawił mapę drogową IDM 2.0 Intela z planami zwiększenia wydajności i nadrobienia zaległości w technologii wytwarzania półprzewodników do 2025 r. Intel ma 15 fabryk na całym świecie, miejsca montażu i testowania w Wietnamie, Malezji, Kostaryce, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Wytwarza około 8000 produktów (2 mld sztuk rocznie) dla swoich 2000 klientów. Intel prowadzi również fabrykę ekspansji w Irlandii i prowadzi rozmowy na temat projektów we Włoszech i Niemczech. W marcu br. Intel ogłosił plany wydania 20 miliardów dolarów na budowę dwóch nowych fabryk chipów w Arizonie. Budowa systemów dostarczania chemikaliów i instalacji elektrycznych, które umożliwią działanie fabryki, zajmuje dużo czasu. W tej chwili Intel nie jest w stanie wyprodukować chipów 5 Nm (zaawansowane przetwarzanie danych, przetwarzanie AI). Wytwarzanie 5 Nm chipów jest możliwe dzięki zastosowaniu maszyny do ekstremalnego ultrafioletu, gdzie kropelki cyny wpadają do komory próżniowej, kropelki są oświetlane impulsami lasera o wysokiej energii – 50 000 razy na sekundę. Atomy cyny ulegają jonizacji i powstaje intensywna plazma. Zwierciadło kolektora zbiera promieniowanie EUV, które jest emitowane przez plazmę we wszystkich kierunkach. Światło jest gromadzone w wiązce i przekazywane do systemu litograficznego, gdzie oświetla wafel krzemowy.

Pierwszym, który wyprodukuje chipy 5Nm w USA, będzie firma TSMC, która planuje zbudować fabrykę o wartości 12 mld USD w Arizonie. Intel ma duże obroty w układach 10 Nm, które miały być 7 lat temu, a procesy produkcyjne były stale opóźniane (14Nm, 10Nm, 7Nm). Intel przechodzi od projektowania i produkcji wyłącznie własnych chipów projektowych do roli podwykonawcy działającego w imieniu takich firm jak Apple czy Amazon, Qualcomm czy rząd USA.

Czy to wystarczy?

Rafał Ciepielski

Rafał Ciepielski

CEO RCieSolution

Odwiedź profile społecznościowe:

Poglądy wyrażone w niniejszym dokumencie nie stanowią badań, nie są poradą inwestycyjną lub handlową i nie muszą odzwierciedlać opinii wszystkich zespołów zarządzających. Są zmienne w czasie.