Czym jest nadchodzący Metaverse i jakie możliwości pojawią się przed użytkownikami?

dn. 22.11.2021 * Czas czytania: 5min.

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS] 

 

Czym jest nadchodzący Metaverse i jakie możliwości pojawią się przed użytkownikami?

 

Metaverse można opisać jako „quasi-następcę mobilnego internetu”. Wynika to z faktu, że Metaverse zasadniczo nie zastąpi Internetu, ale raczej będzie go rozbudowywać i wielokrotnie modyfikować. Pewnym analogiem jest internet mobilny, który jest „quasi-następcą” internetu budowanego od lat 60ych do 90ych XX wieku. Pomimo tego, że internet mobilny nie zmienił podstawowej architektury internetu – w rzeczywistości zdecydowana większość dzisiejszego ruchu internetowego, w tym danych przesyłanych do urządzeń mobilnych, nadal jest przesyłana i zarządzana przez infrastrukturę stacjonarną – nadal rozpoznajemy je jako iteracyjnie różne. Wynika to ze zmian w sposobie, w jaki uzyskujemy dostęp do Internetu, gdzie, kiedy i dlaczego, a także z jakich urządzeń korzystamy, firm którym patronujemy, kupowanych produktów i usług, wykorzystywanej technologii, naszej kultury, naszego modelu biznesowego i naszej polityki. Metaverse kontynuuje iterację, zanurzając wszystkich w „ucieleśnionej”, „wirtualnej” lub „3D” wersji Internetu na prawie nieskończoną skalę. Innymi słowy, zamiast mieć dostęp do Internetu w sposób okazjonalny, będziemy stale „w jego wnętrzu” i wśród miliardów komputerów połączonych w sieć wokół nas, zamiast sięgać po internet okresowo, wraz ze wszystkimi innymi użytkownikami będziemy w nim stale w czasie rzeczywistym. Metaverse można opisać jako masowo skalowaną i interoperacyjną sieć wirtualnych światów 3D renderowanych w czasie rzeczywistym, które mogą być doświadczane synchronicznie i trwale przez praktycznie nieskończoną liczbę użytkowników z indywidualnym poczuciem obecności i ciągłości danych, takich jak tożsamość, historia , uprawnienia, przedmioty, komunikacja i płatności.

Metaverse ma stać się trwałym środowiskiem – to znaczy nigdy nie „resetować się”, „zatrzymać” ani „kończyć”, ale ma trwać w nieskończoność, synchronicznie i na żywo – nawet jeśli wcześniej zaplanowane i niezależne wydarzenia będą miały miejsce, tak jak robią to w „prawdziwym życiu”. Metaverse będzie żywym doświadczeniem, które istnieje konsekwentnie dla każdego w czasie rzeczywistym. Bez żadnej równoczesnej pułapki użytkownika, ale jednocześnie dając każdemu użytkownikowi indywidualne poczucie „obecności” – każdy może być częścią Metaverse i wspólnie angażować się w określone wydarzenie/miejsce/działalność. Będąc jednocześnie w pełni funkcjonalną ekonomią – jednostki i korporacje będą mogły w Metaverse tworzyć, posiadać, inwestować, sprzedawać i otrzymywać wynagrodzenie za szeroki wachlarz „pracy”, która tworzy „wartość” cenioną przez innych. Będzie to doświadczenie obejmujące świat cyfrowy i fizyczny, prywatne i publiczne sieci/doświadczenia oraz otwarte i zamknięte platformy, z nieskończonymi danymi, cyfrowymi przedmiotami/zasobami, treściami itd., umożliwiając jednocześnie interoperacyjność w ramach każdego z tych doświadczeń. Dzisiejszy cyfrowy świat działa jak ogromne centrum handlowe, w którym każdy sklep ma własne pieniądze, unikalne dowody osobiste, zastrzeżone jednostki miary dla przedmiotów takich jak buty oraz różne zasady dotyczące ubioru. Tworzony ekosystem metaverse może być zamieszkany przez „treści” i „doświadczenia” opracowane i obsługiwane przez wielu współpracowników, z których niektórzy są niezależnymi ludźmi, podczas gdy inni to nieformalne organizacje lub firmy napędzane gospodarką.

Ciąg dalszy nastąpi…

Rafał Ciepielski

Rafał Ciepielski

CEO RCieSolution

Odwiedź profile społecznościowe:

Poglądy wyrażone w niniejszym dokumencie nie stanowią badań, nie są poradą inwestycyjną lub handlową i nie muszą odzwierciedlać opinii wszystkich zespołów zarządzających. Są zmienne w czasie.